суботу, 24 жовтня 2015 р.

Учнівська конференція з правознавства для учнів 9 класу

Учнівська конференція
Тема: Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх.
Мета:поглибити знання учнів з питань кримінальної та адміністративної відповідальності неповнолітніх; виховувати правову свідомість учнів, повагу до законів України.
Обладнання: виставка літератури на правову тематику, тематичні учнівські презентації
Хід заняття:
1.     Організаційний момент.
2.     Вступне слово вчителя:
Відповідно до плану виховної роботи у нашій школі проходить тиждень правового виховання, у рамках якого ми проводимо учнівську конференцію з учнями 9-х класів на тему: «Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх». До слова запрошую експертів з адміністративного та кримінального права. Усіх учасників конференції прошу бути уважними, після виступів експертів буде проведена вікторина.
3.     Виступи експертів:
(супроводжуються показом презентацій)
Адміністративна відповідальність неповнолітніх
Одним з різновидів юридичної відповідальності є адміністративна відповідальність, що полягає у застосуванні до особи, яка вчинила адміністративний проступок, певного заходу – адміністративного стягнення.
Підставою адміністративної відповідальності є адміністративне правопорушення  (проступок). 
 Суб’єктами адміністративних правопорушень є фізичні особи – громадяни і посадові особи. Серед суб’єктів  адміністративних правопорушень вирізняються так звані спеціальні суб’єкти, а саме такі, які  мають певні особливості щодо вчинення окремих  адміністративних правопорушень або не несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
 До них належать, зокрема,  неповнолітні, тобто усі особи у віці  до 18-ти  років. Чинне законодавство України осіб, які не досягли 14-го віку, називає малолітніми, а осіб у віці від 14-ти до 18-ти років –неповнолітніми.
Кодексом України про адміністративні правопорушення  встановлено, що до  адміністративної відповідальності притягуються особи, яким на момент скоєння правопорушення виповнилось 16 років.  
          Згідно із ст. 13 КпАП України до осіб віком 16-18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу. Адміністративна  відповідальність неповнолітнього може настати тільки тоді, коли 16 років йому виповнилось саме до моменту вчинення протиправного діяння, а не до вирішення питання про притягнення його до адміністративної  відповідальності.
Особливість адміністративної відповідальності неповнолітніх полягає в тому, що за вчинені ними правопорушення може бути застосоване обмежене коло адміністративних стягнень. Це пов'язано насамперед із фізичним і психічним станом неповнолітнього та формуванням і розвитком його особистості. З огляду на ці та інші обставини до неповнолітніх можуть бути застосовані такі заходи адміністративного стягнення:
• попередження — захід адміністративного стягнення, що передбачає порядок роз'яснення неповнолітньому його протиправної поведінки. У разі повторного здійснення протиправних дій його буде притягнено до суворішого адміністративного примусу. Цей захід є адміністративним стягненням лише в тому разі, коли його належним чином оформлено в письмовій формі у вигляді спеціальної постанови;
• штраф — грошове стягнення, що накладається на особу віком від 16 до 18 років за адміністративні правопорушення у випадках і в розмірі, що встановлені Кодексом про адміністративні правопорушення та іншими законами України;
• виправні роботи. Застосовуються до особи віком від 16 до 18 років строком до двох місяців із відбуванням їх за основним місцем постійної роботи і з відрахуванням до 20% її заробітку в дохід держави. Виправні роботи призначаються районним (міським) судом (суддею);
• адміністративна конфіскація — примусове безоплатне вилучення предмета в неповнолітнього, що став знаряддям вчинення чи безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, на користь держави. Слід зазначити, що конфіскації підлягає лише той предмет, який є особистою власністю неповнолітнього, якщо чинним законодавством не передбачено інших випадків; 
• оплатне вилучення предмета. Полягає у примусовому вилученні в неповнолітнього предмета, що став знаряддям учинення чи безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, і в наступній його реалізації з передачею певної суми особі, в якої його було вилучено, з відрахуванням витрат на реалізацію вилученого предмета;
• адміністративний арешт як вид адміністративного стягнення, згідно з чинним адміністративним законодавством, не застосовується до осіб, які не досягли 18-річного віку.
Характерною особливістю  адміністративної відповідальності  неповнолітніх  є її  перекладення за певних обставин на батьків чи осіб, які їх заміняють.
Так, ст. 184 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачає, що вчинення неповнолітніми віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків чи осіб, які їх заступають, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, цією статтею передбачається адміністративна відповідальність батьків чи осіб, які їх заміняють, за вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність. На зазначених осіб накладається адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункта 5 Розділу XX Перехідних полoжeнь Податкового кодексу України:
"Якщо норми іншиx законів містять посилання нa неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тo для цілей їх застосування використовуєтьcя сума в розмірі 17 гpивень, крім норм адміністративного тa кримінального законодавства в чaстині кваліфікації злочинів абo правопорушень, для якиx сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється нa рівні податкової соціальної пільги, визнaченої підпунктом 169.1.1 пyнкту 169.1 статті 169 рoзділу ІV цьогo Кодексу для відповідного року." У 2015 р. сума неоподатковуваного мінімуму доходів громадян складає 609 грн.

Кримінальна відповідальність
Кримінальну відповідальність несуть особи, яким до вчинення злочину виповнилось 16 років. Але за деякі злочини, спеціально зазначені в законі (ст. 22), кримінальна відповідальність може настати з 14 років.
Особи, що вчинили злочини у віці від 14 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності лише за:  




умисне вбивство (ст. 115-117);  
умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121, ч. 3 ст. 345, 346,350,377, 398);  

зґвалтування (ет. 152);  


насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (ст. 153);  
бандитизм (ст. 257);  


вимагання (ст. 189, 262, 308);  
умисне середньої тяжкості тілесні ушкодження (ст. 122, ч.2 ст. 345, 346, 350, 377, 398);  


терористичний акт (ст. 258);  
умисне знищення або пошкодження майна (ч. 2 ст. 194, 347, 352, 378, ч. 2 та 3 ст. 399);  


диверсію (ст. .113);  

пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (ст. 277),  

розбій (ст. 187, ч. 3 ст. 262, 308);  

захоплення заручників (ст. 147, 349);  
грабіж (ст. 186, 262, 308);  


угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (ст. 278);  
хуліганство (ст. 296);  


крадіжку (ст. 185, ч. 1 ст. 262, 308);  
незаконне заволодіння транспортним засобом (ч. 2, 3 ст. 289);  




посягання на життя громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави (ст. (12, 348, 379, 400,443).  
Якщо неповнолітній у віці від 14 до 16 років брав участь у злочині, відповідальність за яке наступає з 16 років, то він не підлягає кримінальній відповідальності.
Суд, прокурор, слідчий має право закрити кримінальну справу у відношенні неповнолітнього, який вчинив злочин, що не несе великої небезпеки та передати матеріали справи для застосування примусових заходів виховного характеру або громадського впливу (ст. 97 КК України).
До осіб, засуджених до позбавлення волі або виправних робіт за злочин, вчинений у віці до 18 років, застосовуються пільгові умови. Умови дострокового звільнення від покарання і заміни покарання більш м'яким, визначені ст. 107 КК України. При цьому ст. 107 може бути застосована до всіх без винятку засуджених осіб незалежно від характеру злочину і віку, якого досяг засуджений до моменту звільнення.
В останні роки на Україні значно поширилася злочинність серед неповнолітніх. Так за останніми даними неповнолітні щодня скоюють у країні 100 кримінальних злочинів, в тому числі - 1 вбивство, чи тяжке тілесне ушкодження, 1 зґвалтування, 26 пограбувань державного і 45 - особистого майна, 2-3 озброєні напади. Це пояснюється недостатньою увагою зі сторони суспільства, держави, а також незадовільним матеріальним забезпеченням (на підставі чого здійснюється більшість злочинів).

4.     Вчитель:
Отже, як ми бачимо питання злочинності неповнолітніх  є досить гострим і потребує негайного вирішення. Одним із шляхів подолання злочинності є право виховна робота у школі, озброєння учнів знаннями законів.
Переходимо до практичної частини конференції, до вікторини.
Вікторина.
І ТУР
1.     Фізична особа до 18 років. (неповнолітній)
2.     Особи, що не досягли 14 років. (малолітні)
3.     Особи у віці від 14 до 18 років. (неповнолітні)
4.     Вік особи, яку притягають до адміністративної відповідальності. (16 років)
5.      Вік особи, яку притягають до кримінальної відповідальності. (16 років)
6.     За які злочини кримінальна відповідальність настає з 14 років? ( з 14 років)
 ІІ ТУР
1.     Назвіть види адміністративних стягнень, що застосовують до неповнолітніх. (попередження, штраф, виправні роботи, конфіскація, оплатне вилучення)
2.     Назвіть види юридичної відповідальності. (Кримінальна, адміністративна, цивільно-правова, дисциплінарна, матеріальна, конституційна, міжнародно-правова)
3.     Застосування щодо особи, яка скоїла правопорушення, передбачених законом примусових заходів. (Юридична відповідальність)
4.     Нормативно-правовий акт, який складається із загальнообовязкових правил поведінки з важливих питань суспільного життя, прийнятий вищим представницьким органом влади. (Закон)
5.     Основний закон держави. (Конституція)
6.     Як називається здатність особи власними діями створювати , змінювати, припиняти права та обовязки? (дієздатність)
ІІІ ТУР
Розвяжіть юридичну задачу.
1.Учениця Микитенко 14 років систематично не відвідувала школу без поважних причин. ЇЇ батьків було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 184 Кодексу про адміністративні правопорушення за невиконання батьківських обов’язків. Батьки подали позов до суду щодо незаконного притягнення до відповідальності, аргументуючи ст. 61 Конституції України, яка закріплює індивідуальний характер відповідальності, тобто людина несе відповідальність особисто за свою поведінку.
ВІДПОВІДЬ: Батьків притягнуто до відповідальності згідно із законом – не за поведінку дочки,  а дійсно  - за нехтування своїми обов’язками щодо виховання дочки та контролю за її поведінкою, що й передбачено ст. 184 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
2.Чи буде застосовано кримінальну відповідальність?
     Група підлітків віком від 13 до 17 років вночі зламавши замок, проникла до магазину і вкрала товарів на суму 5 000 грн.
ВІДПОВІДЬ: До кримінальної відповідальності будуть притягнуті ті підлітки, що досягли 14 років, до молодших можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру.
5.Підбиття підсумків.


























ДОДАТОК

Ст. 184 КУпАП вiд 07.12.1984 № 8073-X
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -
 тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, -
 тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України , якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -
 тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
Подробнее:http://kodeksy.com.ua/kodeks_ukraini_pro_administrativni_pravoporushennya/statja-184.htm

Ст. 185 ККУ

1. Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) - карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років. { Абзац другий частини першої статті 185 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1449-VI від 04.06.2009 } 
2. Крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, - 
карається арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк. 
3. Крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, - карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років. 
4. Крадіжка, вчинена у великих розмірах, - карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років. 
5. Крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою, - карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Подробнее:
http://kodeksy.com.ua/kriminal_nij_kodeks_ukraini/statja-185.htm

Немає коментарів:

Дописати коментар