Практичне заняття № 4.
Тема: Які історичні пам’ятки мого міста
(села), рідного краю розповідають про минуле.
Мета: навчити учнів наводити приклади історико-культурних
пам'яток рідного краю, за якими можна довідатися про минуле; пояснювати, як
історико-культурні пам'ятки стають у пригоді історикам; розвивати вміння
складати
розповідь про долю історико-культурних пам'яток рідного краю; висловлювати особистісні міркування про значення
історико-культурних пам'яток у дослідженнях минулого рідного краю та потребу їх
збереження; сприяти патріотичному вихованню учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування
умінь і навичок.
Форма уроку. Практичне заняття.
Навчально-методичне забезпечення. 1. Підручник. 2. Ілюстративний матеріал:
фотографії та інші зображення історико-культурних пам'яток рідного краю. 3.
Дидактичні набори: плани характеристики історико-культурної пам'ятки; таблиці
для проведення само- або взаємооцінювання.
Випереджувальне завдання.
. Підготувати добірки зображень храмів, фортець, замків,
палаців, парків, садів та інших історико-культурних пам'яток рідного краю та
коротку розповідь про одну з пам'яток (на вибір).
Хід уроку:
I.
Організаційний момент.
Учитель перевіряє підготовку робочих
місць учнів і готовність класу до уроку, об’єднує учнів у групи.
1 група – «Знавці історії
храмів».
2 група – «Знавці історії
палаців».
3 група – «Знавці історії
парків».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Методичні прийоми. Опрацювання ілюстрації. Бесіда.
Алгоритм організації навчальної діяльності учителя.
Учитель демонструє учням зображення Кам’янець-Подільської
фортеці - однієї з відомих історико-культурних пам'яток рідного краю. Діти
повинні впізнати пам’ятку, розповісти її історію та пояснити, яким чином пам’ятка
презентує рідний край в Україні.
Бесіда.
1. Як називається історико-культурна
пам'ятка?
2.
Що
вам відомо про історію фортеці?
3. Поясніть, яким чином Кам’янець-Подільська
фортеця презентує Поділля.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель повідомляє тему уроку, учні записують її до
робочих зошитів. Учитель обговорює з
учнями, використовуючи рубрику з підручника «На уроці навчитеся» на с. 231,
навчальні завдання та очікувані результати уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.
Робота з підручником – с. 231-232 завдання «Подискутуйте».
Учитель пропонує учням опрацювати ілюстрації, подані на
початку параграфа підручника, й підготувати відповіді на запитання про
необхідність збереження історико-культурних пам'яток:
1. Що дізналися про пам’ятки?
2.
Чому
пам’ятки архітектури та мистецтва потребують захисту?
3.
У
чому цей захист виявляється?
2.
Робота з картою «Пам’ятки
України» с. 233 у
підручнику.
Під керівництвом учителя учні опрацьовують легенду карти, знаходять на
карті пам’ятки архітектури – церкви і собори, замки і фортеці, палаци та інші
визначні архітектурні пам’ятки; археологічні пам’ятки, літературні пам’ятки.
3. Гра «Реклама».
Учні класу працюють у групах:
1 група – «Знавці історії
храмів» - церква в с. Сутківці, храми м. Дунаївці
2 група – «Знавці історії
палаців» - палац в с. Маліївці
3 група – «Знавці історії
парків» - парк районної лікарні
Завдання: скласти текст
реклами, плаката, буклета для альбому «На сторожі пам’яті»,
що інформує гостей рідного міста (селища, села) про найвідомішу історико-культурну
пам'ятку.
Учитель виконує роль консультанта.
Орієнтовний план характеристики
історико-культурної пам'ятки
Варіант 1
1. Коли і ким було споруджено/створено пам'ятку?
2. Що в ній найбільше вражає?
3. Як складалася доля пам'ятки?
Варіант 2
1. Назва історико-культурної пам'ятки___________________
2. Дата створення (рік, століття)
3. Автор (ім'я, прізвище) ____________________________
4. Опис зовнішнього (внутрішнього) вигляду______________
5. Історико-культурне значення ________________________
V. Узагальнення і систематизація знань,
формування вмінь та навичок учнів.
Бесіда.
1. Про які історичні пам’ятки ви дізналися на уроці?
2. Чому, подорожуючи, люди прагнуть передусім відвідати
історичні пам’ятки?
3. Як знайомство з історичними пам’ятками збагачує наш досвід? Наведіть приклади.
VI. Оцінювання пізнавальної діяльності
учнів.
Учні проводять само- або взаємооцінювання пізнавальної
діяльності, використовуючи таблицю в підручнику на с. 232..
VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання.
Переглянути матеріал останнього розділу підручника.
Пригадати історико-культурні пам'ятки України, про які йшлося.
Немає коментарів:
Дописати коментар